P2-0041 Računalniški sistemi, metodologije in inteligentne storitve

Štirje člani PS so med prvimi desetimi raziskovalci Univerze v Mariboru po številu citatov na platformi Google Scholar

Štirje člani programske skupine, in sicer red. prof. Marjan Mernik, red. prof. Janez Brest, izr. prof. Iztok Fister in red. prof. Aleš Holobar so po številu citatov na platformi Google Scholar med prvimi desetimi raziskovalci Univerze v Mariboru. Čestitamo!

Intervju z članom programske skupine

Častnik Delo je opravil intervju z članom programske skupine izr. prof. dr. Domnom Mongusom. Dostopen je na povezavi.

Inštitut za računalništvo je v oddaji Ugriznimo znanost pojasnil razliko med delovanjem starih in mladih mišic

V četrtek, 8. junija 2022, so v oddaji Ugriznimo znanost na TV SLO 1 razpravljali o staranju človeških skeletnih mišic. V prispevku so člani Inštituta za računalništvo in študentje študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije razložili in ponazorili razliko med električnim delovanjem mlade in stare mišice. Prispevek si lahko ogledate na spletni povezavi https://365.rtvslo.si/arhiv/ugriznimo-znanost/174879395.

Bionika in vpogled v prihodnost komunikacije človek-stroj

Predstojnik Inštituta za Računalništvo UM FERI, red. prof. Aleš Holobar, je 13. 4. 2022 v okviru iniciative Znanost na cesti izvedel predavanje Bionika in vpogled v prihodnost komunikacije človek-stroj.

Člana inštituta za računalništvo sta gostovala v jutranjih oddajah na TV SLO in Planet TV

Člana inštituta za računalništvo dr. Danijel Žlaus in red. prof. dr. Aleš Holobar sta gostovala v jutranjih oddajah na TV SLO in Planet TV.

Nagrade in priznanja ob Dnevu FERI 2021

Tudi letos smo na prireditvi Dan FERI prejeli veliko število nagrad in priznanj.

  • Plaketo za najboljšo diplomantko v študijskem letu 2020/2021 je prejela Dragana Ostojić.
  • Plakete za izjemni prispevek študentov so prejeli Vid Keršič, Mitja Žalik, Leon Abraham, Matic Rašl, Lina Zorman in Jakob Fras.
  • Plaketo za odlično sodelovanje s FERI je prejelo podjetje Igea d.o.o. Plaketo za pedagoško delo je prejel Sandi Majninger.
  • Plaketo za raziskovalno-razvojno delo je prejel Blaž Repnik.
  • Plaketo dekana FERI je za izjemne raziskovalne dosežke prejel red. prof. dr. Aleš Holobar.

RAZSTAVA PROSTORI LEPEGA

V torek, 18. maja 2021, na Mednarodni dan muzejev, so v Pokrajinskem muzeju Maribor odprli stalno razstavo z naslovom Prostori lepega. Pri pripravi razstave so sodelovali tudi sodelavci FERI iz Laboratorija za geoprostorsko modeliranje, multimedijo in umetno inteligenco.

NAJ PROSTOVOLJEC ZAPOSLEN V JAVNI UPRAVI

Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, v imenu Slovenske mreže prostovoljskih organizacij, z natečajem izpostavlja zaposlene v javni upravi, ki v svojem prostem času opravljajo prostovoljsko delo in prispevajo k promociji prostovoljstva med zaposlenimi v javni upravi. Prejemnik naziva NAJ PROSTOVOLJEC ZAPOSLEN V JAVNI UPRAVI za leto 2020 je postal naš mladi raziskovalec Matej Kramberger, ki je bil imenovan na predlog Občine Črna na Koroškem.

PROJEKT OBZORJA 2020: DAPHNE

Na FERI v okviru Inštituta za računalništvo uspešno zagnali pridobljen projekt Obzorja 2020, DAPHNE - Integrated Data Analysis Pipelines for Large-Scale Data Management, HPC, and Machine Learning.

Decembra 2020 se je pod okriljem evropskega programa financiranja Obzorje 2020 uradno začel izvajati štiriletni mednarodni projekt DAPHNE, Integracija kanalov za analizo podatkov za upravljanje velikih podatkov, HPC in strojno učenje. V okviru projekta bo potekala analitika ekstremnih razsežnosti, na področjih naravnih znanosti računalništva in informatike, kot so kvantitativna analiza, strojno učenje v okviru umetne inteligence in podatkovna analiza v okviru podatkovne znanosti. Projekt sestavlja 13 konzorcijskih partnerjev (z UM FERI kot enega od partnerjev), koordinira pa ga Know-Center GmbH (Avstrija).

EU projekt STAMINA

Septembra 2020 se je začel projekt STAMINA (https://stamina-project.eu/), pri katerem kot partner sodeluje tudi Inštitut za računalništvo. Cilj projekta je razviti inteligentno platformo za podporo odločanju za napovedovanje in upravljanje pandemije. Inštitut za računalništvo UM FERI sodeluje z Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca iz Maribora pri ugotavljanju vrzeli v upravljanju s pandemijo v Sloveniji in opisu metapodatkov o pandemiji.

prof. dr. Borut Žalik je bil imenovan ACM Senior Member

Vodja programske skupine dr. Borut Žalik je bil imenovan ACM Senior Member. Čestitamo.

Nagrade in priznanja ob Dnevu FERI 2020

Tudi letos smo na prireditvi Dan FERI prejeli veliko število nagrad in priznanj.
Plaketo za strokovno delo v letu 2020 je prejel mag. Janez Brezovnik. Plaketo za najboljše diplomante v študijskem letu 2019/2020 so prejeli:

  • Marko Šmid,
  • Vid Krešič,
  • Mitja Žalik,
  • Gal Meznarič.

Plakete za izjemni prispevek študentov v letu 2020 so prejeli:

  • Vid Keršič, Mitja Žalik in Matic Rašl,
  • Pia Žnidaršič, Urban Košale in Kristjan Stopar,
  • Vid Keršič,
  • Domen Kavran.

Čestitamo!

Srebrna medalja na Mednarodnem sejmu inovacij in podjetništva »Sarajevo 2020«

Na Mednarodnem sejmu inovacij in podjetništva »Sarajevo 2020«, ki je potekal 23. in 24. novembra 2020, je Srebrno medaljo prejel izum 'DECOMPOSITION OF COMPOUND MUSCLE ACTION POTENTIALS', prof. dr. ​Aleša Holobarja. Čestitamo!

Dosežek na tekmovanju prispevkov študentov ERK 2020

Konec septembra je v organizaciji Slovenske sekcije IEEE v Portorožu potekala 29. Elektrotehniška in računalniška konferenca ERK 2020. V okviru konference je potekalo tekmovanje prispevkov študentov, na katerem je študent študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije Vid Keršič dosegel drugo mesto, Domen Kavran, prav tako študent študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije, pa tretje mesto. Domen je razvil nov algoritem za klasifikacijo časovnih vrst z uporabo časovno-prostorske analize in konvolucijskih nevronskih mrež, Vid pa nov postopek predstavitve filmov in skladb z uporabo metod vektorske vložitve. Vid se bo udeležil nadaljnjega regijskega tekmovanja Regije 8 (Evropa, Afrika in Azija brez Daljnega vzhoda). Iskrene čestitke obema!

Dr. Marjan Mernik je postal odgovorni urednik revije "Information Sciences"

Član programske skupine red. prof. dr. Marjan Mernik je postal odgovorni urednik revije "Information Sciences". Revija ima trenutni IF=5.910 in je uvrščena v prvo četrtino za področje "Computer Science, Information Systems".

Doseženo 3. mesto na tekmovanju 'Competitions on Single Objective Bound Constrained Optimization'

Na tekmovanju 'Competitions on Single Objective Bound Constrained Optimization' na mednarodnih konferencah CEC'2020, GECCO'2020 in SEMCCO'2020 sta sodelavca naše Programske skupine dosegla tretje mesto z algoritmom j2020.

Mladi raziskovalec Žiga Leber je prejel Rektorjevo nagrado za najboljše študijske uspehe študentov Univerze v Mariboru v svoji vpisni generaciji

Ob Rektorjevem dnevu, 27. 1. 2020, je mladi raziskovalec Žiga Leber prejel Rektorjevo nagrado za najboljše študijske uspehe študentov Univerze v Mariboru v svoji vpisni generaciji. Žiga je z najvišjimi ocenami končal magistrski študijski program "Računalništvo in informacijske tehnologije" (UM FERI) in se vpisal na doktroski program "Računalništvo in informatika". Raziskovalno je aktiven na področju programskih jezikov.

red. prof. dr. Aleš Holobar je prejel Nagrado Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo

Ob Rektorjevem dnevu, 27. 1. 2020, je red. prof. dr. Aleš Holobar prejel Nagrado Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo. Dr. Holobar je raziskovalno aktiven na področju digitalne obdelave signalov, zlasti na področju analize biomedicinskih signalov. V zadnjih petih letih je objavil 34 člankov v revijah s faktorjem vpliva JCR in tri poglavja v monografski publikaciji ter vodil en EU ter dva domača temeljna raziskovalna projekta. S svojim znanstvenoraziskovalnim ter vzgojno-izobraževalnim delom tako pomembno prispeva k celovitemu razvoju Univerze v Mariboru.

doc. dr. Matej Črepinšek je prejel Priznanje Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo

Ob Rektorjevem dnevu, 27. 1. 2020, je doc. dr. Matej Črepinšek prejel Priznanje Univerze v Mariboru za znanstvenoraziskovalno, umetniško in izobraževalno delo. Doc. dr. Matej Črepinšek pa je raziskovalno aktiven na področju evolucijskega računanja in domensko-specifičnih jezikov. V obdobju 2014-2019 je v soavtorstvu objavil 7 A1 člankov, 2 A2 članka in 1 A4 članek (A''=130.21, A'=304.96, A1/2=328.91). Njegovo raziskovalno delo je zelo odmevno. Število čistih citatov v zadnjih desetih letih znaša 1055 citatov. S svojim znanstvenoraziskovalnem ter vzgojno-izobraževalnem delu tako pomembneje prispeva k celovitemu razvoju Univerze v Mariboru.

Prof. Matej Črepinšek je prejel priznanje »Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju«

Za načrtno popularizacijo pri ozaveščanju mladih o pomenu tehniških poklicev za prihodnost družbe in države je Slovenska znanstvena fundacija nagradila doc. dr. Mateja Črepinška s priznanjem »Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju«. Priznanje je bilo podeljeno na slavnostni akademiji, ki je 28. januarja 2020 potekala v dvorani Državnega sveta Republike Slovenije. Doc. dr. Matej Črepinšek je od leta 2016 član strokovne skupine RINOS, ki ima namen vpeljati temeljne vsebine računalništva in informatike v učne načrte osnovnih in srednjih šol. Skupina RINOS deluje v sklopu Zavoda RS za šolstvo in je leta 2018 predala zaključno poročilo Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, kjer je pregledala poučevanje računalništva in informatike v preko 12 državah in naredila podrobnejšo analizo uvajanja obveznega pouka računalništva in informatike v štirih državah OECD. Podala je tudi predloge, kako naj Slovenija pristopi k uvajanju obveznega pouka računalništva in informatike. Doc. dr. Matej Črepinšek je nadalje aktivno vključen v pripravo raznih tekmovanj iz računalništva in informatike za osnovne in srednje šole. Tako je bil organizacijski vodja državnega tekmovanja ACM Bober na UM FERI v letu 2017 in 2019.

Vabljeno predavanje izr. prof. P. N. Suganthan

V ponedeljek, 27. 1. 2020 je v predavalnici G2-P.01 predavanje z naslovom "Randomization-Based Deep and Shallow Neural Networks" izvedel izr. prof. dr. Ponnuthurai Nagaratnam Suganthan iz Nanyang Technological University (NTU), Singapur. Izr. prof. dr. Suganthan je novi častni doktor UM. Sodi v vrh svetovnih raziskovalcev na področju evolucijskega računanja in algoritmov z rojem delcev. Je IEEE Fellow in prejemnik več mednarodnih nagrad in priznanj. S svojimi znanstveno-raziskovalnimi dosežki je bistveno doprinesel k razvoju znanosti v mednarodnem merilu, s svojim dolgoletnim raziskovalnim sodelovanjem z UM FERI pa je pomembno prispeval k razvoju Univerze v Mariboru.