Nove perspektive v razvoju umetnega športnega trenerja
Hiter razvoj rečunalniške znanosti in telekomunikacij prinašata nove poti in prakse tudi v teorijo športa. Umetni športni trener temelječ na algoritmih računske inteligence je v zadnjih letih dosegel nov zagon. V praksi pa se je pokazalo, da je pomanjkljivost omenjenega trenerja predvsem nizka stopnja avtomatizacije v fazi implementacije športnega treninga. Zato ta študija predlaga uporabo digitalnega dvojčka kot ogrodja za pomoč športnikom med implementacijo športnih treningov in jim sprotno pomaga pri spejemanju pravilnih odločitev v situacijah, s katerimi se ti spopadajo med samim treningom. Ta nastopa v vlogi umetnega športnega trenerja in temelji na spoznavnem modelu človeka. Koncept digitalnega dvojčka je bil preizkušen v kolesarstvu in teče na mobilni napravi temelječi na sistemu Raspberry Pi, ki ga kolesar pritrdi med treningom na kolo. Rezultati testov kažejo, da bi lahko omenjenega digitalnega dvojčka uspešno uporabili tudi v drugih špotnih disciplinah (npr. tek, duatlon, triatlon).
Programska skupina je na prvem mestu po številu čistih citatov iz področja Tehnika
Vrhunska inovacija na področju dekodiranja možganskih ukazov skeletnim mišicam
Prof. Aleš Holobar, predstojnik Inštituta za računalništvo, je 27. 1. 2021 na dogodku START:IP Matchmaking predstavil pomembno inovacijo na področju dekodiranja ukazov, s katerimi možgani upravljajo skeletne mišice. Dogodek START:IP. Matchmaking vsako leto organizira inkubator INiTS Universitäres Gründerservice Wien GmbH, ki podpira trženje zanimivih rezultatov raziskav in povezovanje ponudnikov vrhunskih tehnologij z zainteresiranimi korporacijami in vlagatelji. Prof. Holobar je predstavil računalniški algoritem, ki omogoča zelo natančno in povsem neinvazivno ocenjevanje digitalnih kod motoričnega sistema pri ljudeh. Več o predstavitvi na dogodku si lahko preberete na https://www.inits.at/en/startip_portfolio/decoding-brain-to-muscle-signals/
Inštitut za računalništvo že drugič v petih letih prejel priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju
Izum »Dekompozicija sestavljenih mišičnih potencialov« je prejel srebrno medaljo
Izum »Dekompozicija sestavljenih mišičnih potencialov«, ki ga je prijavil red. prof. dr. Aleš Holobar je na sejmu inovacij ARCA 2020 v Zagrebu prejel srebrno medaljo. Čestitamo.
Izr. prof. dr. Aleš Zamuda je prejel nagrado IEEE Regije 8
Za uspešno zaključeno vodenje skupine mladih strokovnjakov (Young Professionals) pri IEEE Slovenija. IEEE se s tem zahvaljuje za pomembne zasluge in prispevke k napredku IEEE in inženirskega poklica. Skupina mladih strokovnjakov je za številne člane IEEE osrednja točka njihovih izkušenj z IEEE. Čestitamo!
Webinar "Adidas: retargeting users using Celtra technology"
Na Inštitutu za računalništvo v sklopu predavanj strokovnjakov iz gospodarstva v četrtek 19. 11. 2020 ob 10h pri predmetu Platformno odvisen razvoj aplikacij, 3. letnik R-IT UNI, v sodelovanju s podjetjem Celtra organiziramo Webinar "Adidas: retargeting users using Celtra technology", ki bo potekal preko Zooma. Pridružite se nam lahko s klikom na povezavo https://celtra.zoom.us/j/95350283027
Spoznajte se z uspešnim visokotehnološkim slovenskim podjetjem, ki razvija programsko opremo, s katero inovativna in svetovno znana podjetja ustvarjajo vsebino na podlagi njihove strategije za oglaševanje. V dvourni predstavitvi vam bodo vodje razvoja predstavili, kako naše znamke, kot npr. Adidas, uporabljajo Celtrino tehnologijo za primere retargetiranja. V predstavitvi se bomo poglobili v sledenje uporabnikom v resničnem času, infrastrukturo serviranja in razložili, kako naše podatke obdelujemo v analitičnem cevovodu. Predstavili vam bomo tudi organizacijo naše infrastrukture in pokazali kako nameščamo naše aplikacije. V sklopu predavanja pa vam bomo predstavili in povedali tudi nekaj besed o Celtrinem razvojnem okolju in izzivih, s katerimi se naši razvojniki srečujejo in kakšne so priiložnosti za rast znotraj podjetja. Več kot dovolj časa bo tudi za debato in vprašanja.
Doc. dr. Matej Črepinšek je prejel priznanje ZOTKS
Za pomemben prispevek k uresničevanju poslanstva ZOTKS na področju računalništva je Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) doc. dr. Mateju Črepinšku podelila srebrno priznanje. Čestitamo!
Randomization-Based Deep and Shallow Neural Networks
G2-P.01, v ponedeljek, 27. 1. 2020, ob 14. uri
Predavanje je izvedel izr. prof. dr. Ponnuthurai Nagaratnam Suganthan, IEEE Fellow, iz Nanyang Technological University (NTU), Singapur.
Codeweek
Inštitut za Računalništvo UM FERI je v letu 2019 v okviru dogodka Teden programiranja organiziral več kot 10 dogodkov in izobraževanj na šolah v okolici Maribora. Zaradi tega mu je Evropska komisija podelila certifikat odličnosti v računalniškem opismenjevanju za leto 2019. Več o dogodku Teden programiranja si lahko preberete na spletnih straneh https://codeweek.eu in https://codeweek.si.